CZ  |  EN

Ceny nemovitostí začnou růst později, než se předpokládalo

08.03.2010
(Článek je možné kdekoliv otisknout za podmínky uvedení zdroje www.odhadonline.cz) Poslední zprávy z realitního trhu ve Velké Británii naznačují, že lidé zde opět musí čelit padajícím cenám nemovitostí. Z důvodu provázaností evropských trhů tak lze očekávat, že i Česká republika uvidí růst cen realit později, než se předpokládalo.

Ve Velké Británii v posledních měsících nepatrně, ale přece, ceny nemovitostí rostly. Banky a realitní společnosti jako Halifax a Nationwide však zaznamenaly, že v únoru začaly ceny opět klesat. Důvodem toho je podle analytiků to, že banky v lednu poskytly svým klientům téměř o pětinu méně hypoték.

Steve Turner z britské Federace stavitelů nemovitostí upozorňuje na skutečnost, že "zdravý realitní trh" by měl mít zajištěný "rekonstrukční mechanismus". Pokud podle něj banky nebudou lidem půjčovat, developerské společnosti nebudou stavět nové moderní bydlení a nebudou rekonstruovat staré zástavby. "Dokud si lidé nebudou moci půjčit peníze za rozumné úroky, neuvidíme obnovu realitního trhu. Pokud si lidé nebudou moci půjčit peníze na své domovy, developeři jim je nebudou stavět," řekl Steve Turner z britské Federace stavitelů nemovitostí.

Realitní experti se v zásadě shodují, že vývoj ve Velké Británii dává jasný impuls i pro ostatní Evropské země. Stalo se tak již v opačném pohledu v minulosti, britské nemovitosti totiž začaly zlevňovat jako první v Evropě již ve druhém pololetí roku 2007. Pokles cen na českém realitním trhu byl pak se zpožděním oproti britskému trhu zaznamenán na konci prvního čtvrtletí roku 2008.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.     Další informace