CZ  |  EN

Real estate appraisal, property valuer, expert opinion, Czech republic

In addition to independent realty appraisal we give you another important pieces of information important for buying or selling the realty.
We will provide you with official real estate appraisal accepted by authorities... this and much more you can find on our website.

Real estate appraisal and expert opinion - apartment, house, land and more at odhadonline.cz.

It´s quite difficult for foreigners to figure out actual and appropriate price of realty in Czech republic. Therefore you can take advantage of our website. We offer you online and official appraisal.

Apply for online appraisal, if you want to know common price of a specific realty in Czech Republic. Choose the type of the realty you want to let evaluate, fill in all necessary data. Final price with comments will be sent to you via email and by SMS right after our appraisers will complete the appraisal. Although service is charged with a small fee (from 99 to 249 CZK), possible benefits for you are much bigger.

We also provide official appraisals of real estates, which you can use in contact with bureaus, banks, notaries, in case of inheritance or foreclosure, when selling your properties etc. Just choose the type of property you want to evaluate and fill in the application. We will contact you as soon as possible.

Last orders of realty estimates and expert opinions
On-line appraisal
28.03.2023rodinný důmBudišov
27.03.2023pozemek
26.03.2023pozemek
25.03.2023rodinný důmKožlany
Expert evidence / opinion
28.03.2023flatPřerov
28.03.2023cottage, hutHavlíčkův Brod
28.03.2023flatKolín
28.03.2023family houseHavlíčkův Brod
16.03.2023
Online odhady nemovitostí se stávají stále populárnějším způsobem, jak získat rychlou a přesnou představu o ceně nemovitosti bez nutnosti navštívit ji osobně nebo zaplatit za odhad odborníka. Tyto ...
16.03.2023
Úsporné technologie, jako jsou solární elektrárny a tepelná čerpadla, jsou stále populárnější a jsou považovány za jedny z nejúčinnějších způsobů, jak snížit náklady na energie a zároveň snížit ...
10.03.2023
Ceny znaleckých posudků pro nemovitosti jsou na trhu obtížněji porovnatelné a mají poměrně veliký rozptyl. Existuje také cenový rozdíl mezi odhadem nemovitosti a znaleckým posudkem. Jaké položky v ...
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.     More informations