CZ  |  EN

Ovlivní finanční krize cenu nemovitostí v ČR ?

10.01.2009
(článek je volně k otisknutí za podmínky uvedení zdroje www.odhadonline.cz) V poslední době jsou ve všech pádech skloňována slova finanční krize. Prakticky všichni odborníci se shodují, že se dá předpokládat zpomalení hospodářského růstu, zvýšení počtu nezaměstnaných a další negativní jevy v národním hospodářství. Jaký vliv však tyto trendy budou mít na cenu našich nemovitostí?

Lze očekávat poměrně silný tlak na snižování cen způsobený menším množstvím finančních prostředků, které mají jednotlivé subjekty, ať už firmy nebo domácnosti, k dispozici. Pokud nejsou finance dostupné, k nákupu nemovitosti nemusí vůbec dojít nebo za nižší cenu než v minulosti. K tomuto posunu přispívá i nižší ochota bank poskytovat úvěry, hypotéky atd.

Dalším, hlavně lokálním, faktorem je omezení výroby nebo propouštění v regionech, které byly závislé stran zaměstnanosti na jednom či několika málo velkých podnicích. Tyto podniky, příkladem mohou být sklárny nebo dodavatelé pro automobilky, plánují anebo již uskutečňují propouštění zaměstnanců. I když je v ČR mobilita pracovní síly poměrně nízká, část pracovníků odchází za prací do jiného regionu. Přitom jsou na realitní trh nabízeny jejich nemovitosti s požadavkem relativně rychlého prodeje a s tím spojenou nižší cenou.

Může se množit i prodej nemovitostí v podstatě vynucený tíživou sociální situací majitele nemovitosti. Na druhé straně jsou však i faktory, které padající ceny mohou zpomalit snad i zastavit. Oproti minulým letem skokově vyšší inflace vede svým vlivem i ke zvyšování ceny nemovitostí, i když samotná vysoká inflace sama příliš pozitivním jevem není.

Dále může zafungovat fakt, že nemovitosti obecně patří k nejjistějším investicím. Sice mohou dočasně ztratit část svojí tržní ceny například vinou "splasklé bubliny" na realitním trhu, její pokles však bývá výrazně menší než například u akcií. Dlouhodobí investoři tak svým nákupem mohou být dalším faktorem, který přispěje k zabrždění pádu cen nemovitostí. Zejména u svým charakterem nebo lokalitou výjimečných nemovitostí naopak lze očekávat zvýšení cen dané nemovitosti, jak tomu bylo pravidelně v minulých letech.

Faktorů, které ovlivňují vývoj na realitním trhu, je mnoho. Pokud bychom měli vyslovit prognózu ,pak v nadcházejícím období lze předpokládat spíše stagnaci cen, s jejich výraznou fluktuací v některých regionech. Pokud nejste v denním styku s realitním trhem, může pro Vás být obtížné sledovat jeho pohyb. Pro určení ceny nemovitostí pak můžete využít zpoplatněných služeb odhadce nebo realitní kanceláře. Výbornou alternativou pro oceňování nemovitostí však může být bezplatná služba ocenění nemovitostí přes internet www.odhadonline.cz .

Jedná se zcela novou službu, která umožní klientovi bez nutnosti poskytnutí jakýchkoli osobních údajů zaslat ze stránek portálu odhad své nemovitosti k vyřízení. Služba je díky svému financování prostřednictvím reklamy zcela bezplatná. Serióznost služeb na www.odhadonline.cz a její odborné kvality zabezpečuje spolupráce se soudními a velmi zkušenými odhadci.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.     Další informace